Nowy sposób na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce

Materiał promocyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Czy rewitalizacja jest receptą na deficyt mieszkaniowy? Pustostany stanowią 12 proc. budynków w Polsce. Adaptacje starych kamienic, zabudowań powojskowych czy starych fabryk to szansa na ożywienie mieszkaniówki.

W połowie lat 90. ubiegłego wieku zlikwidowano funkcjonującą w Głogowie od 1956 roku bazę wojskową. Budynki po niej popadały w ruinę i przez ostatnie 20 lat zostały kompletnie zdewastowane.

W mieście postanowiono wykorzystać tzw. koszarowiec przy ulicy Wojska Polskiego na mieszkania dla głogowian. Budynek przeszedł remont kapitalny, w tym adaptację poddasza, piwnic i rewitalizację podwórka. W sumie powstały 64 mieszkania o łącznej powierzchni blisko 2,7 tys. m kw. Dodatkowo 683 mkw. piwnic. W imieniu gminy inwestycję przeprowadziło Towarzystwo Budownictwa Społecznego (TBS), które włączyło budynki do swoich zasobów mieszkaniowych.

Inwestycja została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dopłat, którego dysponentem jest Minister Rozwoju i Technologii. TBS korzystał też z udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) kredytu preferencyjnego SBC (społeczne budownictwo czynszowe).

Deficyt mieszkaniowy w Polsce

Potrzeby mieszkaniowe w Polsce wciąż są bardzo duże. To jedno z najważniejszych wyzwań społecznych, a także bariera rozwojowa, szczególnie dla małych i średnich miast.

Deficyt dotyczy nie tylko liczby mieszkań, ale także ich jakości. Wiele mieszkań w Polsce nie zapewnia odpowiedniego standardu życia. Z Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że ponad 1,5 mln mieszkań czy domów w Polsce nie ma łazienki, a 1,2 mln nie ma toalety.

Szansą na poprawienie dostępności mieszkań czynszowych i komunalnych w dobrym standardzie i impulsem rozwojowym są inwestycje w zaniedbanych kwartałach naszych miast. Takie działania podnoszą jakość życia mieszkańców. Adaptacje budynków powojskowych, rewitalizacje starych kamienic, przebudowa starych fabryk na mieszkania czy funkcje komercyjne – to szansa na ożywienie miast i radzenie sobie z wyzwaniami w sektorze mieszkaniowym.

Nowy sposób na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce

Dane ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego wskazują, że pustostany stanowią 12 proc. budynków w kraju. Przykład Głogowa pokazuje, że remonty takich budynków mogą być najszybszym i najłatwiejszym sposobem na zapewnienie mieszkań lokatorom, których nie stać na zakup własnego lokalu.

Dofinansowania do budowy mieszkań

Jednostki samorządu terytorialnego, TBS-y czy społeczne inicjatywy mieszkaniowe chętnie sięgają po dostępne formy wsparcia. Tylko w ciągu ostatnich 3 lat BGK przyznał z Funduszu Dopłat 4 156 mln zł dofinansowania na budowę 23,7 tys mieszkań, a także udzielił ponad 780 mln zł preferencyjnych kredytów SBC na budowę 5,7 tys. lokali.

Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Realizujemy ją m.in. poprzez programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego dla osób o niskich i średnich dochodach. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dopłat oraz preferencyjnym kredytom SBC powstają nowe mieszkania komunalne oraz czynszowe. Szczególnie cieszy przywracanie do życia pustostanów i – poprzez tworzenie w nich mieszkań – nadawanie nowej funkcji społecznej – mówi dyrektor Regionu Dolnośląskiego BGK Ewa Nowak-Iskra.

Jako TBS Głogów staramy się, by nasze budynki oferowały mieszkańcom jak najlepszy komfort użytkowania. Budujmy nowe budynki, ale wykorzystujmy także pustostany, które adaptujemy i nadajemy im nową funkcję społeczną. Osiedle, które powstało na terenach pokoszarowych, należy do najładniejszych miejsc w Głogowie. To cieszy nie tylko najemców, ale wszystkich głogowian, bo ważna część miasta z historią zyskała nową energię i znów służy ludziom – mówi Emilia Szajowska z TBS Głogów.

Jak działa BGK?

BGK, który przyczynił się do adaptacji głogowskiego koszarowca, to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. Bank wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jak to robi? Realizuje programy i udziela finansowań, które wpływają m.in. na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza.

BGK działa przez model biznesowy, który skupia się na 8 obszarach: mieszkalnictwo; spójność społeczna i terytorialna; infrastruktura, transport i logistyka; rozwój przemysłu, przedsiębiorczości; ochrona zdrowia; finanse publiczne oraz bezpieczeństwo strategiczne.

W tym roku mija równo 100 lat od założenia Banku Gospodarstwa Krajowego. Dziś BGK jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie i Frankfurcie nad Menem. Wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy sposób na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych w Polsce - Gazeta Wrocławska

Wróć na katywroclawskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto