Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocławskie zoo otwiera kolejne pawilony. Co i od kiedy można zwiedzać? [ZDJĘCIA]

Katarzyna Zimna
Katarzyna Zimna
zoo wrocław/materiały prasowe
Wrocławski ogród zoologiczny po przerwie związanej z epidemią koronawirusa otwiera kolejne pawilony: Madagaskaru, Małp Człekokształtnych, Małpiarni i Sahary. O szczegółach piszemy poniżej.

Od 1 lipca można odwiedzać pawilony Madagaskaru, Małp Człekokształtnych, Małpiarni i Sahary. Zamknięte pozostają pawilony: Ptaszarni, Terai, polarny „Klimat, zwierzęta, ludzie” i Motylarni. Wróciły także pokazowe karmienia zwierząt, przejażdżki na kucach dla dzieci i wypożyczalnia wózków dla dzieci. Co można zobaczyć w ponownie otwartych pawilonach?

Pawilon Madagaskaru

To przede wszystkim endemity Czerwonej Wyspy i choć małe, a nawet drobne, to reprezentują jej niezwykłą bioróżnorodność. Izolacja tej wyspy od Afryki spowodowała, że na drodze ewolucji równoległej powstało tam wiele niezwykłych gatunków, na czele z lemurami. To właśnie one są główną atrakcją tego pawilonu, bo można tam spotkać cztery ich gatunki, a jeden zamieszkuje "nocną" część pawilonu i jest to lemurek myszaty. Poza tym można tam zobaczyć bezkręgowce (w tym syczące karaczany), czy gekona Standinga. Otwartą przestrzeń pawilonu wykorzystują m.in. wielkie nietoperze - rudawki Lyle'a.

Pawilon Małp Człekokształtnych

Między nami a szympansami jest zadziwiająco bliskie pokrewieństwo. Choć nasz ostatni wspólny przodek żył około 6 milionów lat temu, to nasze geny są zbieżne w 98,4 %. Patrząc na naszych najbliższych krewnych w świecie zwierząt możemy doszukać się licznych podobieństw zarówno w wyglądzie jak i w prezentowanych zachowaniach. Wnętrze pawilonu Małp Człekokształtnych jest opatrzone planszami edukacyjnymi, a zewnętrzny wybieg pozwala na obserwację zachowań świadczących o wysokiej inteligencji tych małp.

Choć pawilon Małpiarni poświęcony jest głównie małpom, to zamieszkują go również polatuchy (całkiem spore, szybujące wiewiórki), niezwykłe kolczatki i oczywiście leniwce – Celina i Apollo. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować, w jaki sposób się poruszają oraz co i jak jedzą. Spośród małp wyróżniają się makaki czubate - aktywne, towarzyskie i... krytycznie zagrożone wyginięciem. Zewnętrzny wybieg wyjców czarnych jest poszerzony o pomost wśród drzew, gdzie latem chętnie odpoczywają, patrząc z góry na zwiedzających.

Jakie zwierzęta można już oglądać w zoo we Wrocławiu? Zobaczcie:

Wrocławskie zoo otwiera kolejne pawilony. Co i od kiedy możn...

Pawilon Sahary

To pierwszy pawilon na trasie zwiedzania zoo. Prezentuje zwierzęta żyjące na terenach półpustynnych i pustynnych. Najciekawszym gatunkiem jest tu bez wątpienia oryks szablorogi. Ta piękna antylopa z powodu polowań dla trofeów myśliwskich nie występuje już w naturze i można ją oglądać jedynie w ogrodach zoologicznych i hodowlach zachowawczych. Wrocławskie zoo może pochwalić się długoletnią hodowlą tego gatunku. W pawilonie Sahary można zobaczyć również lisa pustynnego, czyli fenka, o którym śmiało można rzec „w małym ciele, wielki duch”. Jest kwintesencją przystosowań organizmu do ekstremalnych, pustynnych warunków środowiskowych. Wtóruje mu dromader. Czyli wielbłąd jednogarbny. Wewnątrz pawilonu mają swoje „domy” liczne gryzonie, ptaki i bezkręgowce, a także najmniejszy ssak świata – ryjówka etruska.

Pokazowe karmienia zwierząt we wrocławskim zoo

Raz jest to zwykłe podanie posiłku zwierzętom, innym razem towarzyszy karmieniu opowieść opiekunów (komentarz), a jeszcze kiedy indziej trening medyczny. Propozycji bliższego spotkania ze zwierzętami jest aż 25, a wśród nich m.in. żyrafy, słonie, nosorożce, manaty, pelikany, świnie rzeczne, czy rekiny i płaszczki. Jedną z najciekawszych propozycji jest niewątpliwie kąpiel i ważenie kolczatek, gatunku mało znanego i rzadko spotykanego w ogrodach zoologicznych, które można oglądać tylko raz w miesiącu, w drugi wtorek.

Szczegółowy harmonogram karmień znajdziecie TUTAJ - KLIK!

Zasady bezpieczeństwa obowiązujące we wrocławskim zoo

Na terenie zoo nadal obowiązują zasady dystansu społecznego – 2 metry, obowiązek noszenia maseczek w pawilonach oraz pozostają punkty do dezynfekcji rąk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto